PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807872}

Operacja Overlord

Overlord
5,9 17 601
ocen
5,9 10 1 17601
5,5 6
ocen krytyków
Operacja Overlord
powrót do forum filmu Operacja Overlord

Tylko tym terminem mogę określić ten film.

Jestem weteranem horroru wojennego - obejrzałem chyba wszystkie filmy w tej tematyce, obejmujące II WŚ (a jeśli nie obejrzałem, to na pewno nadrobię zaległości).

Z reguły filmy te są tak denne, że aż niezamierzenie zabawne. Problem w tym, że ten film ktoś zrealizował absolutnie poważnie i dlatego jest on po prostu słaby.

Sama historia - ''ale to już było'', i wróci wiele razyyy. Nic nowego. Tajne nazistowskie laboratoria, zombie, SS, dzielni alianccy chłopcy ratują świat. Zaraz, zaraz... Gdzie to mieliśmy? Ano tak, cała trylogia ''Outpost'' się kłania, ''War of the dead'', bardzo pobliskie ''Devils of War'' i ''Armia Frankensteina'' - czyli dobrych kilka razy. Tematyka przemielona do bólu.

O ile do pierwszej połowy był bardzo fajny klimat - noc, zrujnowana wioska, górujący nad tym wszystkim złowieszczy kościół-twierdza - o tyle później było coraz gorzej. I nudniej. Bardzo sztampowo. Rozmyte wszystko w krwawej masakrze, wybuchach, strzelaninie i ginących dziesiątkami Niemcach. Plus wciśnięte gdzieś na szybko i na kolanie byle jakie wytłumaczenie o magicznej ropie z ziemi. Wszystko nagle zbyt nabiera tempa, traci całą otoczkę i staje się kolejną lurowatą popłuczyną. Do tego pełną nielogiczności fabuły i silenie się w pewnych momentach na poważny ton, który w ogóle do tego filmu nie pasuje. Postaci kompletnie płaskie i nieciekawe, sztampowe do bólu.

Już nie wspominam o tym murzyńskim spadochroniarzu i reszcie merytorycznych błędów, bo czepianie się tego w kontekście filmu o nazistowskich zombie jest kompletnie bezcelowe. Gryzło w oczy, ale mniejsza z tym.

Film nie jest ani straszny, ani śmieszny. Po prostu jest. Ani nie wniósł nic nowego, ani nie przestraszył, ani rozbawił. Jest tylko miałki i nijaki.

No ja ogółem daję jakieś 3/10.

ocenił(a) film na 5
andrzej_matowski0

Zombie SS widziałeś?

Bokciu

Widziałem, obie części mistrzostwo świata i doskonały czarny humor, pokpiwający z wszelkiego rodzaju slasherów. No i pułkownik Herzog, który grobowym głosem krzyczy tylko jedno słowo: ''Aufstehen!''... po prostu poezja.

ocenił(a) film na 3
andrzej_matowski0

Wszyscy w tym filmie mówią po angielsku. Prawdopodobnie nawet "francuski" chłopczyk zna angielski - bo francuskiego, to on nie zna na pewno :) Bardzo słaba jest też logistyka tej ich akcji dywersyjnej, która polega na tym, że co chwilę gdzieś łażą po wiosce pełnej Niemców, w której panuje ruch, jak na Marszałkowskiej w godzinach szczytu. Jedyną osłonę bohaterów stanowi wyjątkowo silny plot armor :)

Nagromadzenie elementów poprawnościowych, nie pasujących zupełnie do tamtych czasów, jest też wyjątkowo duże. Czy kobieta, złapana w lesie przez grupę nieznanych typów, nie może już być wystraszona? Czy nawet w takich okolicznościach musi patrzeć na nich pogardliwie z hardą miną i okazywać swoją wyższość oraz niezależność? Przepraszam, jeśli tymi słowami uraziłem silne kobiety, ale czasem chciało by się obejrzeć w kinie reakcje psychiczne zawierające minimum prawdopodobieństwa - a nie tylko odhaczanie elementów z obowiązującej sztancy!

ocenił(a) film na 6
Slimak_6

Przed chwilą oglądałem film z lektorem i powiem Ci, że mówili i po francusku i po niemiecku, bo nawet lektor tego nie tłumaczył. Szkopy gadały do siebie po niemiecku, główny bohater gaworzył do kobity po francusku, no i oficer niemiecki rozmawiał po francusku do niej. Oficer także rozmawiał po angielsku do naszych bohaterów zza oceanu, ale mnie to nie dziwi. Bardziej bym się zdziwił jakby hamerykanie gadali z nimi po niemiecku.

ocenił(a) film na 3
lukasz12548

Miałem na myśli, że wszyscy ważni bohaterowie znają angielski :) Wiem, że w filmie są rozmowy po niemiecku i że babka zna francuski. Rozbawił mnie chłopczyk, który z jakiegoś powodu nie odezwał się do nikogo - być może przegapiłem informację, że nie gada, bo ma traumę czy coś - ale zabawnie było uznać, że twórcy filmu nie dali rady go nauczyć mówić choć paru słów ze znośnym akcentem ;p

Zresztą, często w filmach postaci rozmawiają po angielsku dla wygody widzów, aby nie musieli czytać napisów. Oglądam teraz drugi sezon "Człowieka z wysokiego zamku" i tam Japończycy, zawzięci nacjonaliści, rozmawiają ze sobą po angielsku, co wygląda dość absurdalnie :)

andrzej_matowski0

Napiszę krótko. Więcej luzu. To tylko film, nie dokument :-)

katana57

Więcej luzu. Pozwól innym mieć swoją opinię, okej? Oceniam go właśnie jako film, bo ocenianie go pod kątem historycznym to nieporozumienie.

ocenił(a) film na 3
andrzej_matowski0

Klimat może i fajny jeżeli chodzi o scenografię. Natomiast reszta od początku zapowiada porażkę - czarny sierżant i czarny spadochroniarz to po pierwsze, gadka sierżanta to Niemców i ich podejście to niego (kompletnie ich nie zainteresowały szczegóły jego pojawienia się na tym terenie), zachowanie żołnierzy w lesie (idą w kupie przed siebie jak te krowy na polu, piłują mordę na cały regulator, świecą latarkami, a to wszystko w terenie ogarniętym obławą bo amerykańskim desancie w pobliżu supertajnego, superstrzeżonego ośrodka z superbronią) itp itd. Ledwo się zmusiłem, żeby go następnego dnia obejrzeć do końca.

ocenił(a) film na 1
andrzej_matowski0

Ja daje 1.
Za przeklamania i klimat politycznej poprawnosci.
Na te chwilę obejrzalem 10minut...
Jesli film zarobi na wyzsza ocene to zwieksze do max 3.

Wizard1984

o i nie obejrzałeś więcej niż te 10 min.????

ocenił(a) film na 1
yankes333

Coś tam dziubnalem ale chyba góra pół godziny.
Skusiłem się po jakiejś recenzji ale film jest zwyczajnie slaby.

Może jak wrócę do weekendowego schematu w którym króluje czteropak i coś do picia trzeba zapuścić to znów wrzucę ten film ale nie jest to jakiś faworyt.

andrzej_matowski0

"Idź i patrz" to to nie jest haha

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones